• Posted by:Admin
  • Posted on:10.10.2022 r.
auto po leasingu,Obraz autorstwa upklyak na Freepik

Przedsiębiorcy decydują się na leasing pojazdu głównie po to, aby zaoszczędzić spore sumy. Miesięczne opłaty mogą być znacznie niższe niż w przypadku kredytu samochodowego. Warto również zauważyć, że koszty mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne, jeżeli wybierze się nie nowy, a używany pojazd. Jednak co dzieje się w momencie, kiedy umowa dobiega końca?

Na jakiej zasadzie działa umowa leasingowa?

Aby lepiej przedstawić, jak działa umowa leasingowa, można porównać ją z kredytem. W drugim przypadku, gdy przedsiębiorca chce mieć w swojej firmie dodatkowy pojazd, na przykład furgonetkę lub auto osobowe, podpisuje umowę z bankiem i otrzymuje ustaloną w kontrakcie kwotę. Następnie spłaca należności ustalone z kredytodawcą, a samochód po uiszczeniu ostatnich opłat staje się jego własnością.
W przypadku umowy leasingowej wygląda to nieco inaczej. Przedsiębiorca przez czas wyznaczony w umowie może korzystać z auta, jednak po zakończeniu umowy nie przechodzi on w jego ręce. Wraca do dealera, który może ponownie włączyć go do leasingu, podpisując kontrakt z innym podmiotem. Warto jednak zauważyć, że niemal w każdym przypadku, leasingodawca pozostawia w umowie klauzulę, która umożliwia kupienie auta za konkretną opłatą.

Jakie są odmiany umowy leasingowej?

Podmioty oferujące leasing prezentują zwykle osobom zainteresowanym dwie najpopularniejsze opcje, czyli leasing operacyjny i leasing finansowy. Istnieją pomiędzy nimi konkretne różnice, które mogą przesądzić o tym, jaka odmiana będzie najlepsza dla aktualnie prowadzonego przedsiębiorstwa. Dlatego warto opisać ich charakterystykę dokładniej.

Leasing operacyjny – charakterystyka umowy

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing operacyjny, pojazd, który wybierze, zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingodawcy i na nim będzie spoczywać obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast do kosztów uzyskania przychodów, które mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania, zalicza się miesięczne raty leasingowe, a także opłatę wstępną.
Zanim jeszcze przejdziemy do drugiej formy finansowania, warto w tym momencie zauważyć pewne różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Do rat leasingowych w pierwszym przypadku doliczany jest podatek VAT. Dzięki temu nie istnieje potrzeba całkowitego regulowania tej należności na początku trwania umowy leasingowej.

Leasing finansowy – opis metody finansowania

W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca zalicza wybrany pojazd do swoich składników majątkowych – przeciwnie do formy operacyjnej. W związku z tym spoczywa na nim obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Różnice pojawiają się również przy kosztach uzyskania przychodu. Można do nich zaliczyć wyłącznie część odsetkową raty leasingowej. Podobnie jest z podatkiem VAT – opłatę należy wykonać w momencie odbioru pojazdu. Natomiast opłata wstępna nie jest objęta żadnymi dodatkowymi kosztami.

Co się dzieje z samochodem po zakończeniu leasingowania?

Samochód, który był używany przez przedsiębiorcę w trakcie trwania umowy leasingowej, zazwyczaj wraca do dealera. W momencie zakończenia kontraktu leasingodawca może ubiegać się o dodatkowe opłaty, które są związane, na przykład z przekroczeniem wcześniej ustalonego limitu kilometrów lub znacznego zużycia pojazdu, gdzie eksploatacja wykracza poza standardowe użytkowanie.
Istnieje także możliwość wykupienia pojazdu pod koniec trwania umowy. Cała procedura powinna być szczegółowo opisana w OWUL lub w umowie. Najczęściej wiąże się to z uiszczeniem jednorazowej opłaty wraz z ostatnią ratą, która może być symboliczna i wynosić kilka procent początkowej wartości auta, a niekiedy kilkadziesiąt, w zależności od tego, jakie zapisy zostały naniesione na umowę. Nieraz zdarza się, że leasingodawcy umieszczają w umowie dodatkową klauzulę, która dotyczy okresu, w jakim przedsiębiorca powinien podjąć decyzję – przykładowy termin to dwa tygodnie.

Czy można wykupić pojazd po upłynięciu terminu zaznaczonego w umowie?

Ominięcie terminu dotyczącego ostatniej raty za wykup pojazdu jest dość trudne, ponieważ leasingodawcy najczęściej sami przypominają o możliwości skorzystania z takiej opcji. W większości przypadków są to dodatkowe dokumenty przesłane na adres przedsiębiorcy, które dotyczą informacji na temat całego procesu, załączona jest do nich także deklaracja. Samo skorzystanie z opcji wykupu pojazdu jest proste, jedyne co trzeba zrobić, to podpisać odpowiednie dokumenty i je odesłać.
Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których leasingodawca nalicza dodatkową opłatę za opóźnienie związane z terminem przesłania formularza. Jednak w praktyce często prawo do wykupu jest respektowane przez leasingodawcę nawet do kilku dni po upłynięciu terminu.

Leasing samochodu używanego – czy jest to możliwe?

Po zakończeniu umowy leasingowej, w większości przypadków można skorzystać z opcji wykupienia auta od leasingodawcy. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest to możliwe zarówno w przypadku nowych samochodów, jak i tych używanych. Odpowiedź jest prosta – tak. Samochody używane również mogą być objęte finansowaniem. Zazwyczaj okres leasingowania takiego pojazdu wynosi około 5 lat, co jednak jest ostatecznie uwarunkowane wiekiem samochodu. Głównym założeniem jest to, aby w momencie zakończenia kontraktu leasingowego, pojazd nie miał więcej niż 10 lat.

Jak wybrać dobrą ofertę leasingową?

Aby móc skorzystać z jak najlepszych warunków, zarówno umowy leasingowej, jak i opłat dotyczących ostatecznego wykupu auta, należy wybrać odpowiednią ofertę od renomowanego usługodawcy. Można ją znaleźć, korzystając z kalkulatora. Wpisując dane, takie jak okres finansowania w miesiącach, opłata wstępna, czy roczny limit kilometrów, można znaleźć najlepszą propozycję, która spełni wymagania przedsiębiorcy.

ODlaczego warto zdecydować się na ofertę leasingową?

Oferty leasingowe posiadają więcej możliwości niż oferty sprzedażowe. Pierwszym atutem jest to, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do spłaty całej wartości auta po to, aby móc z niego korzystać. Ma to również związek z niższymi miesięcznymi opłatami, ponieważ dotyczą jedynie przewidywanej utraty wartości pojazdu. Dużym atutem jest również to, że dzięki nowoczesnemu finansowaniu proponowanemu przez Volkswagen Financial Services można jeździć nowym pojazdem nawet bez wkładu własnego, wciąż opłacając niskie składki miesięczne.