• Posted by:Admin
  • Posted on:05.10.2022 r.
serwis leasingowanego auta, Obraz autorstwa upklyak na Freepik

Jakie są dostępne opcje?

Leasing samochodowy zaraz obok kredytu samochodowego jest najpopularniejszą formą finansowania zakupu auta. Dzięki niemu można wypożyczyć samochód od dealera na określony czas, a także liczbę kilometrów. Działanie leasingu opiera się na tym, że klient płaci miesięczne raty leasingowe za pojazd, a w zamian może go użytkować. Gdy oferta, którą wybrał leasingobiorca, skończy się, zazwyczaj zwraca się samochód lub można go zatrzymać, o ile w podpisanej umowie zawarto odpowiednie opcje.

Czym różni się leasing od kredytu samochodowego?

Najpopularniejszym rozwiązaniem obok leasingu jest kredyt samochodowy i właśnie na jedną z tych dwóch opcji najczęściej decydują się klienci. Jednak jakie są między nimi największe różnice i czym się charakteryzują?
Leasing samochodowy jest w wielu kwestiach dość podobny do kredytu samochodowego. Jedną z nich jest to, że w przypadku, gdy ktoś zdecyduje się na pierwszą opcję, również jest zobowiązany do płacenia miesięcznych rat, tak samo jak w przypadku kredytu. Rozbieżności pojawiają się, jeżeli chodzi o wysokość płatności. Leasing charakteryzuje się niższymi stawkami. Warto pamiętać, że każda rata jest po prostu opłatą za korzystanie z auta przez określony czas i liczbę kilometrów

Czy leasing jest oferowany przez tych samych usługodawców, co kredyt samochodowy?

Kolejną kwestią jest to, że leasing oferują zazwyczaj zupełnie inne podmioty niż w przypadku kredytu samochodowego. Są to zazwyczaj dealerzy, a nie tak jak w sytuacji, gdy klient ma zamiar kupić kredyt samochodowy – banki. Wiąże się to z tym, że zwykle umowa leasingowa zawiera zapis, który traktuje o tym, że po spłaceniu wszystkich rat, samochód wraca do dealera. W niektórych przypadkach możliwe jest wykupienie pojazdu na własność.

Leasing używanego samochodu – czy można skorzystać z takiej opcji?

Wielu klientom leasing samochodu kojarzy się zazwyczaj z autami pochodzącymi bezpośrednio z salonu, które nie były wcześniej użytkowane. Istnieje jednak możliwość wzięcia w leasing auta używanego – należy w takich sytuacjach zwrócić szczególną uwagę na to, aby dealer, od którego pochodzi auto, oferował markę o odpowiedniej renomie, a w jego asortymencie znajdowały się pojazdy z właściwymi certyfikatami.

Kiedy leasing samochodowy jest dobrym rozwiązaniem?

Istnieje wiele sytuacji, w których leasing samochodowy będzie dobrym rozwiązaniem. Pierwszą z nich, jest ta, w której właściciel chce jeździć nowymi pojazdami. Za sprawą wybierania oferty przeznaczonej specjalnie dla aut, które pochodzą z aktualnej kolekcji dealera, można cieszyć się korzyściami związanymi z użytkowaniem takiego pojazdu bez obowiązków dotyczących późniejszej sprzedaży samochodu.
Podobnie jest w przypadku, gdy klient nie chce mieć samochodu na własność. Większość umów leasingowych jest skonstruowanych w ten sposób, że obejmują one naprawy serwisowe, czy konserwacyjne, co sprawia, że użytkowanie pojazdu jest znacznie wygodniejsze.
Inną sytuacją jest, to kiedy osoba decydująca się na leasing auta chce korzystać z niego przez krótki czas, na przykład mieszkając w pewnym miejscu maksymalnie przez dwa lata. Pozwala to uniknąć skomplikowanych formalności związanych z kupnem oraz sprzedażą auta.

Dostępne opcje po zakończeniu okresu leasingowego

W momencie zakończenia umowy leasingowej klient ma zazwyczaj dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest wykup auta. Może on zakupić pojazd za kwotę, która została zawarta w umowie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można nabyć pojazd za cenę niższą niż wartość rynkowa samochodu.
Natomiast druga opcja polega na rozliczeniu się z leasingodawcą i pozostawieniu samochodu u dealera. Dzięki temu po upłynięciu okresu zobowiązania wobec usługodawcy, zdanie pojazdu jest niezwykle łatwe. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach klient jest obowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty, na przykład za przekroczenie określonego w umowie limitu kilometrów lub nadmierne zużycie pojazdu, które znacznie obniżyło jego wartość.

OWUL – niezbędne informacje na temat możliwości wykupu samochodu

Rozwinięcie skrótu OWUL to Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Opisano w nich dokładnie, na jakiej zasadzie można wykupić samochód. Zazwyczaj leasingodawcy chcą, aby opłata została uiszczona wraz z ostatnią ratą miesięczną. Zdarza się również, że ten czas jest wydłużony, na przykład do dwóch tygodni – w tym czasie zainteresowany powinien poinformować o takim zamiarze.

Zapłata za samochód i przekroczenie terminu wykupu – najważniejsze wiadomości

Jak w takim razie skorzystać z opcji wykupu auta? Klient powinien wyrazić taką wolę, a także uiścić opłatę we wskazanym terminie. Informacje na ten temat znajdują się w OWUL lub bezpośrednio w umowie, jeżeli ta kwestia była ustalana indywidualnie. Kiedy leasingodawca otrzyma konkretną kwotę pieniędzy, wystawia fakturę sprzedaży środka trwałego i przekazuje ją osobie, która uiściła opłatę. Następnie wypełnia się niezbędne dokumenty i rejestruje samochód.

Czy można kupić auto po upłynięciu terminu na podjęcie decyzji?

Czasami zdarza się sytuacja, że termin na wyrażenie chęci dotyczącej wykupu pojazdu mija. Co wtedy trzeba robić, czy wiążą się z tym poważne konsekwencje? Na szczęście nie. Jeżeli ustalona data zostanie przekroczona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że leasingodawca będzie chciał dokonać transakcji. Ewentualnie może zostać naliczona dodatkowa opłata manipulacyjna związana z przekroczeniem wcześniej ustalonego terminu – z tego powodu warto pamiętać o tym, żeby wypełnić wszelkie procedury na czas i oszczędzić sobie dodatkowych komplikacji i przede wszystkim pieniędzy.

Kiedy warto zdecydować się na wykupienie auta z leasingu?

Wykupienie samochodu leasingowanego powinno być dokładnie opisane w umowie – czy jest to możliwe przed upłynięciem jej terminu ważności, czy po. Warto jednak dokładnie sprawdzić, kiedy będzie to dobra decyzja. Decydujące są tutaj liczby dotyczące wartości auta, historii mechanicznej samochodu, czyli liczby napraw, a także opłat w momencie, kiedy chce się skorzystać z kredytu. Dotyczy to również kwoty, którą należy przelać na konto leasingodawcy w przypadku przekroczenia dostępnej liczby kilometrów, czy pogorszenia stanu auta.

Opłacalne i nieopłacalne wykupienie auta z leasingu – przykłady

Wykupienie samochodu z leasingu może być opłacalne lub nie, co obrazują poniższe przykłady. W pierwszym przypadku samochód w umowie dotyczącej leasingu jest wart około 50 000 złotych, jednak trzeba dodatkowo zapłacić około 4 tys. za dodatkowy przebieg i 3 tys. za nadmierne zużycie auta w momencie, kiedy umowa się kończy. Jednak pomimo tego samochód dalej jest w świetnym stanie mechanicznym i rzeczywiście jego wartość oscyluje wokół 50 000 złotych. W takim przypadku warto poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z opcji wykupu auta – za kwotę zapisaną w umowie można pozyskać dalej dobry pojazd i jednocześnie uniknąć opłat związanych z dodatkowym przebiegiem i nadmiernym zużyciem pojazdu.

Kiedy nie opłaca się wykupywać auta z leasingu?

Z drugiej strony, kiedy cena za wykup leasingowanego pojazdu wynosi 50 000 złotych i na przykład nie ma konieczności uiszczenia opłaty za nadmierny przebieg lub zużycie pojazdu, ale sam samochód jest wart znacznie mniej, na przykład 35 000 złotych, to skorzystanie z opcji wykupu z leasingu nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Dlatego za każdym razem, kiedy pojawia się chęć wykupienia auta z leasingu, warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty tak, aby wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu samochodu?

Kiedy zainteresowany zastanowi się i podejmie decyzję o tym, czy chce nabyć auto w leasingu, czy nie, może przejść do wybrania najlepszej oferty, która będzie spełniać jego oczekiwania. Wiele firm udostępnia swoim klientom praktyczny kalkulator dzięki któremu, poprzez wpisanie poszczególnych parametrów, można znaleźć najlepszą opcję leasingu na poszczególne modele samochodów.